Za zasługi na rzecz bezpieczeństwa, dobra publicznego, rozwoju gospodarki oraz wizerunku Polski Prof. Michał Kleiber otrzymał Pierścień “100-lecia Niepodległości RP”. Profesor z IPPT PAN został uhonorowany tym wyróżnieniem podczas Konferencji Bezpieczeństwa Narodowego, która odbyła się w dniu 3-5 października 2018 roku.

Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 Studiów Doktoranckich Biocentrum Ochota odbyła się w dniu 19 października 2018 roku w auli Instytutu Biocybernetyki Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN, przy ul. Trojdena 4 w Warszawie.

W dniu 28 września 2018 roku odbyła się uroczystość jubileuszowa z okazji 90. rocznicy urodzin prof. dr hab. inż. Witolda Gutkowskiego. Uroczystość zaszczyciło swoją obecnością wielu wybitnych przedstawicieli świata nauki. Jubilat otrzymał także wiele listów gratulacyjnych.

W dniach 24-29 września 2018 roku odbył się XXII Festiwal Nauki. Jak co roku, prezentowaliśmy szereg ciekawych lekcji pokazowych dla zainteresowanych w każdym wieku.

Magdalena Gruziel i Maria Ekiel-Jeżewska z IPPT PAN we współpracy z Piotrem Szymczakiem z Wydziału Fizyki UW oraz naukowcami z Lozanny pokazali, że węzełki na długich mikrowłóknach opadających w płynie mogą się rozpłaszczać i rozciągać tworząc kształty podobne do kółek dymu. Wyniki opublikowane zostały w Physical Review Letters.