Jednym z owoców prac rozwojowych w ramach projektu IPPT PAN jest nowy produkt na rynku betonu towarowego: R-Shield 4000, produkowany przez przedsiębiorstwo Hydrobudowa-1. Jest to beton towarowy – beton ciężki, zapewniający ochronę przeciwradiacyjną najwyższego stopnia i jednocześnie ponad 70 letnią trwałość w warunkach eksploatacyjnych.

Filippo Pierini z Zakładu Biosystemów i Miękkiej Materii, otrzymał dofinansowanie na projekt naukowy, realizowany z zagranicznym partnerem z Włoch, w ramach programu CANALETTO. CANALETTO obejmuje projekty badawcze dzielone między konkretne polskie i włoskie grupy badawcze.

Narodowe Centrum Nauki (NCN) przyznało dofinansowanie pięciu nowym projektom IPPT PAN.

W dniu 25 czerwca 2019 roku, w Auli IPPT PAN, im. Wacława Olszaka odbyła się Uroczystość Promocji Doktorskich i Habilitacyjnych oraz Wręczenia Nagród Dyrektora. Na uroczystości wręczono również rzeźby-statuetki Mistrzom IPPT PAN. Jest to najwyższe wyróżnienie w IPPT PAN.

8 czerwca 2019 roku nasz Instytut uczestniczył w Olsztyńskim Pikniku Naukowym. Piknik odbył się na Rynku Starego Miasta, pod hasłem „Nauka to także sztuka”. Piknik cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Olsztyna.