Biblioteka Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN założona została w 1953 r. Patronem Biblioteki jest Profesor Witold Nowacki (biogram). Książnicę IPPT PAN, pośród bibliotek Polskiej Akademii Nauk, wyróżnia największy księgozbiór specjalistyczny z obszaru nauk technicznych. Wśród celów prowadzonej działalności bibliotecznej wskazać można opracowanie bibliograficzne osiągnięć naukowych przedstawionych w formie publikacji, w formacie tradycyjnym lub cyfrowym. Innym ważnym elementem działalności Biblioteki Instytutowej są raporty bibliometryczne i opracowania statystyczne nauki. Biblioteka IPPT PAN posiada członkostwo w Warszawskim Porozumieniu Bibliotek Naukowych PAN. Działalność Biblioteki Instytutowej prowadzona jest na podstawie Ustawy o bibliotekach (Dz. U. 2018 poz. 574).
Księgozbiór naukowy IPPT PAN dostępny jest dla pracowników, doktorantów i studentów, jak również pracowników emerytowanych Instytutu. W ramach wypożyczeń międzybibliotecznych zbiory IPPT PAN udostępniane są również pracownikom naukowym z innych ośrodków naukowych - zapraszamy do odwiedzin Biblioteki w godzinach otwarcia Instytutu. Szczegółowe zasady udostępniania zasobów bibliotecznych zostały określone w Regulaminie Biblioteki IPPT PAN. Zamówienia dotyczące udostępnienia zbiorów bibliotecznych przyjmowane są w Wypożyczalni, jak również zdalnie (). Informacja bibliograficzna o zbiorach Biblioteki IPPT PAN prezentowana jest w katalogu internetowym.
Biblioteka im. Witolda Nowackiego mieści się w siedzibie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk przy ul. Adolfa Pawińskiego 5B w Warszawie. Szczegółowe dane kontaktowe: Kierownik Biblioteki - dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, st. kustosz dypl. - pok. 43/45, tel. 22 8261281 wew. 247, tel. 22 82674 10, e-mail: ; Wypożyczalnia - Monika Kalińska, samodzielny referent - pok. 44, tel. 22 8261281 wew. 201, tel. 22 8267410, e-mail:
Profil zbiorów bibliotecznych IPPT PAN
Biblioteka im. Witolda Nowackiego jest specjalistycznym księgozbiorem naukowym z zakresu wielu dyscyplin nauk technicznych. W zbiorach bibliotecznych IPPT PAN znalazły się znaczące i zasobne kolekcje specjalistyczne z obszaru akustyki i mechaniki, które w przeszłości, do roku 2009, stanowiły odrębne księgozbiory Instytutu macierzystego. Biblioteka IPPT PAN posiada bogate zbiory drukowane, zarówno historyczne, jak i cenne nowości prestiżowych wydawnictw naukowych. Prenumerowane i udostępniane, w ramach licencji na stanowiskach komputerowych w sieci IPPT PAN, są również elektroniczne bazy dokumentów i danych naukowych. Są to zarówno bazy pełnotekstowe, jak i bibliograficzno-abstraktowe.
Kierunki gromadzenia i opracowania zbiorów bibliotecznych w IPPT PAN są obecnie następujące:
akustyka, |
cybernetyka, |
mechanika, |
Wypożyczalnia - udostępnianie zbiorów bibliotecznych IPPT PAN
Zamówienia dotyczące udostępnienia zbiorów bibliotecznych (prezencyjnego lub na zewnątrz) przyjmujemy w Wypożyczalni, jak również zdalnie, za pośrednictwem poczty elektronicznej - nasz adres e-mail: . Zachęcamy również do skorzystania z możliwości dokonywania rezerwacji potrzebnej literatury naukowej - pod adresem e-mail: . Pocztą zwrotną otrzymają Państwo informację o dostępności poszukiwanych zbiorów bibliotecznych, jak również powiadomienie o terminie odbioru zamówionych tytułów z naszej Wypożyczalni.
Zbiory biblioteczne mogą być udostępnione wszystkim pracownikom naukowym, badaczom, doktorantom i studentom na miejscu, w pomieszczeniu Czytelni Biblioteki IPPT PAN - wejście z holu głównego Instytutu.
Woluminy biblioteczne można również wypożyczyć poza Czytelnię, jednakże możliwość taka istnieje wyłącznie dla czytelników zarejestrowanych w Bibliotece IPPT PAN. Uprawnieni do tego są:
- studenci, doktoranci, stażyści, pracownicy i emeryci IPPT PAN;
- pracownicy innych instytucji naukowych oraz uczelni, z którymi Biblioteka IPPT PAN posiada umowy o wzajemnym udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (możliwość skorzystania z wypożyczeń zewnętrznych Biblioteki IPPT PAN istnieje wyłącznie na podstawie rewersu na wypożyczenia międzybiblioteczne, wystawionego przez bibliotekę naukową instytucji macierzystej).
Szczegółowe zasady działalności Czytelni i Wypożyczalni zostały określone w Regulaminie Biblioteki IPPT PAN.
Zamówień i rezerwacji zbiorów bibliotecznych można dokonywać pod adresem e-mail: Dla ułatwienia skorzystania z zasobów Biblioteki IPPT PAN, istnieje możliwość indywidualnego uzgodnienia terminu odbioru zamówionych woluminów bibliotecznych. Zapraszamy!
Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Biblioteka IPPT PAN jest uczestnikiem krajowej sieci bibliotek naukowych i jest objęta systemem wypożyczeń międzybibliotecznych.
Pracownicy IPPT PAN są uprawnieni do korzystania z wypożyczeń międzybibliotecznych za pośrednictwem Biblioteki IPPT PAN. Czytelnik jest zobowiązany do terminowego zwrotu wypożyczonych zbiorów. Opłaty naliczone przez inne biblioteki za przetrzymanie lub uszkodzenie wypożyczonych woluminow bibliotecznych pokrywa we własnym zakresie czytelnik.
Zbiory księgozbioru naukowego IPPT PAN są wypożyczane na zewnątrz pracownikom innych instytucji naukowych oraz uczelni, z którymi Biblioteka IPPT PAN posiada umowy o wzajemnym udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (udostępnienie zbiorów odbywa się wyłącznie na podstawie rewersu na wypożyczenia międzybiblioteczne wystawionego przez bibliotekę instytucji macierzystej).
Kontakt: sam. referent Monika Kalińska - tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81, wew. 201, e-mail:
Zbiory drukowane
W ramach kolekcji zbiorów drukowanych Biblioteka IPPT PAN posiada wiele cennych pozycji źródłowych dla dyscyplin nauk technicznych, jak również dla dyscyplin naukowych matematycznego przyrodoznawstwa. Informację bibliograficzną o zgromadzonych w Bibliotece IPPT PAN zbiorach drukowanych prezentuje katalog Biblioteki (bibliograficzna baza własna online), który jest zintegrowany z katalogami innych bibliotek naukowych wchodzących w skład Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN.
Stan wolumenu bibliotecznego na dzień 31.07.2022 r.
- dokumenty publikowane:
- oprawne: księgozbiór specjalistyczny: 84365 vol., w tym
- księgozbiór mechaniczny: 58063 vol.,
- księgozbiór akustyczny: 16258 vol.,
- księgozbiór podręczny: 426 vol.,
- czasopisma oprawne: 9618 vol.;
- kolekcje czasopism (łącznie ciągi otwarte i zamknięte): 1250 tytuły;
- oprawne: księgozbiór specjalistyczny: 84365 vol., w tym
- dokumenty niepublikowane: zbiory specjalne: 753 vol.
Periodyki i książki w dostępie online
Biblioteka IPPT PAN w oparciu o zakupione licencje udostępnia online wybrane zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki. Są to monografie i periodyki naukowe kilku prestiżowych wydawnictw: Elsevier, Springer, Wiley.
Subskrypcją objęte zostały ponadto inne kolekcje wydawnicze w wersji elektronicznej. Są to kolekcje periodyków elektronicznych następujących wydawnictw:
- Cambridge University Press
- Oxford Journals - Mathematics & Physical Sciences Collection
- Royal Sociaty of Chemistry Publishing
Ponadto polecamy dostępne w naszej e-prenumeracie wydawnictwa seryjne:
- Nature (https://www.nature.com/)
- Science (www.science.org/journal/science)
Do poszukiwań materiałów źródłowych, udostępnionych w wersji elektronicznej, polecamy w szczególności następujące wyszukiwarki publikacji pełnotekstowych:
- Wyszukiwarka książek elektronicznych z kolekcji Wirtualnej Biblioteki Nauki
- Wyszukiwarka artykułów z czasopism
- Wyszukiwarka obiektów cyfrowych (publikacji, danych badawczych) w systemie DOI
- BazTech - bibliografia artykułów z polskich czasopism technicznych
- Polish Scientific Journals Database
Publikowanie w otwartym dostępie - programy wydawnicze
- Program wydawnictwa Elsevier (program aktualnie realizowany);
- Program wydawnictwa Springer (program aktualnie realizowany).
Lokalny administrator ww. programów w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Open Science - Open Access
Otwarte publikacje, obiekty i dane naukowe są udostępniane online w ramach baz wiedzy. Poniżej przedstawiamy propozycje kilku spośród takich baz. Zapraszamy do zaprezentowania swoich osiągnięć badawczych i publikacyjnych w postaci cyfrowej w otwartych zasobach Internetowych.
Prezentujemy i polecamy wybrane repozytoria oferujące otwarty dostęp do zasobów nauki:
- Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (RCIN)
- Open Research Europe - Open Access publishing platform
- Open Access Journals
- Open Access Books
- Polska Platforma Otwartej Nauki
- Biblioteka Nauki - czasopisma polskie w otwartym dostępie - dostępne są następujące kolekcje:
- AGRO (czasopisma z dziedziny nauk rolniczych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i ścisłych),
- CEJSH (czasopisma z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych i sztuki),
- DML-PL (czasopisma z zakresu matematyki),
- PSJD (czasopisma z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu). Korzystanie z Biblioteki Nauki nie wymaga zakładania konta ani instalowania żadnego specjalistycznego oprogramowania. Artykuły i książki udostępnione są jako pliki w formatach PDF, EPUB, MOBI oraz XML.
- Repozytorium Otwartych Danych
- InTech publisher in open access
- SpringerOpen Journals
- BASE (Bielefeld Academic Search Engine)
- Open Library i inne projekty z zakresu otwartej nauki
- OpenCourseWare Consortium
- Koalicja Otwartej Edukacji
- Creative Commons
- OpenAIRE - Open Access Infrastructure for Research in Europe
Referencyjne bazy danych bibliograficznych
Za pośrednictwem platformy Wirtualnej Biblioteki Nauki ICM UW umożliwiamy dostęp do baz bibliograficzno-bibliometrycznych: Scopus i Web of Science.
- Baza bibliometryczna Scopus
- List of Scopus Indexed Journals 2022 – PDF
- Baza bibliometryczna: ISI Web of Science (indeks cytowań publikacji z zakresu nauk przyrodniczo-technicznych od 1945 r.)
- Przewodnik po bazie Web of Science
- Overall Ranking/Rating, Impact Factor, h-index, ISSN, Publisher, and other Important Details of Journals, Conferences, and Book Series | Resurchify
- Journal Impact Factor List 2021 – JCR, Web Of Science (PDF, XLS) - Journal Impact Factor (impactfactorforjournal.com)
- Indeksowanie czasopism w referencyjnych bazach danych - poradnik
Opracowanie danych statystycznych nauki
W Bibliotece prowadzona jest dokumentacja badań naukowych w zakresie danych statystycznych nauki. Opracowanie wskaźników bibliometrycznych wydanych prac naukowych, w tym w formie obiektów cyfrowych zarejestrowanych w systemie DOI, przygotowywane jest w zakresie indeksacji cytowań oraz obliczeń współczynnika wpływu publikacji, tzw. indeksu Hirscha. Analizy te są sporządzane corocznie na potrzeby ewaluacji i sprawozdawczości działalności naukowej IPPT PAN.
- Tabele cytowań i indeksu Hirscha IPPT PAN z lat 2010 - 2022 (opr. dr Bogusława Lewandowska-Gruszka )
ORCID
ORCID, czyli Open Researcher and Contributor ID, to międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. ORCID jest unikalnym identyfikatorem cyfrowym, dzięki któremu możliwe jest rozróżnienie autorów o tym samym nazwisku i odpowiednie przypisanie publikacji do osoby w bazach naukowych. Założenie konta w ORCID i stworzenie własnego identyfikatora jest całkowicie bezpłatne i zajmuje chwilę. System PBN umożliwia logowanie przy pomocy ORCID ID. W tym celu należy mieć założone konto w ORCID, a następnie powiązać je z kontem PBN. Dla osób nieposiadających ORCID, w systemie PBN jest możliwość przejścia do formularza tworzenia tego identyfikatora.
- Zakładanie konta w bazie ORCID - Register your ORCID iD – ORCID
- Import publikacji na konto ORCID z kont w innych systemach/bazach - Add works by direct import from other systems – ORCID
- Dodawanie manualne niezaimportowanych publikacji - Add works manually – ORCID
- Powiązanie konta PBN z kontami ORCID i POL-on
Szkolenia
Polecamy szkolenia z baz danych i narzędzi bibliometrycznych. Szkolenia odbywają zdalnie, w formie webinariów. Udział w szkoleniach jest bezpłatny w ramach korzystania z Wirtualnej Biblioteki Nauki. Wymagana jest natomiast rejestracja. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: https://wbn.icm.edu.pl/szkolenia
Poniżej przedstawiamy szczegółową tematykę i terminarz szkoleń:
- 14/03/2023, Dane badawcze jako istotny element komunikacji naukowej – czy da się nimi zarządzać?
- 15/03/2023, Twój profil autora w bazie Scopus – instrukcja krok po kroku
- 28/03/2023, Czasopisma drapieżne i jak ich unikać
- 18/04/2023, Reaxys a cele zrównoważonego rozwoju SDG
- 25/04/2023, Przegląd literaturowy przy wykorzystaniu funkcjonalności Scopusa i SciVala
- 09/05/2023, Skuteczne wyszukiwanie literatury w Scopus i ScienceDirect – jak łączyć dwa wysokiej jakości źródła dla uzyskania najlepszych wyników
- 16/05/2023, Jak identyfikować istotne tematy oraz media do publikacji swoich tekstów naukowych?
- 17/05/2023, ScienceDirect – wygodne wyszukiwanie i praca z pełnym tekstem publikacji naukowych. Top 5 funkcjonalności bazy
- 13/06/2023, Jak analizować wkład badacza oraz instytucji w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ?
RCIN i OZwRCIN - projekty z dofinansowaniem z funduszy UE
Biblioteka im. Witolda Nowackiego jest uczestnikiem prac Konsorcjum "Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych". W ramach działalności konsorcyjnej Biblioteka IPPT PAN uczestniczy w realizacji zadań z zakresu digitalizacji, publikacji i archiwizacji zbiorów bibliotecznych w wersji cyfrowej. Wraz z innymi bibliotekami naukowymi z terenu Warszawy, Krakowa, Poznania i Białowieży, placówka biblioteczna IPPT PAN współtworzy bibliotekę cyfrową o nazwie Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (RCIN).
Dostęp do kolekcji literatury naukowej, opublikowanej w wersji cyfrowej w Bibliotece RCIN, możliwy jest z dowolnego komputera w każdym zakątku świata. Adres witryny internetowej z dostępem do zasobów publikacji Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych jest następujacy: https://rcin.org.pl/dlibra. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o zasobach cyfrowych RCIN w IPPT PAN - prezentacja.
Na działalność dotyczącą utworzenia i rozwoju Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych pozyskano dofinansowanie z funduszy europejskich. Uzyskano następujące projekty dofinansowujące ten obszar działań:
-
Projekt Ministerstwa Cyfryzacji o nazwie Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, (kierownik Projektu OZwRCIN w IPPT PAN: prof. dr hab. Janusz Szczepański); okres realizacji Projektu: 1 sierpnia 2018 - 29 października 2021;
-
Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nazwie Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, (kierownik Projektu RCIN w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka); okres realizacji Projektu: 1 marca 2010 - 30 września 2014.
Kontakt:
Koordynator RCIN w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Wystawy zbiorów naukowych
WYSTAWA ZBIORÓW Z PRYWATNEJ BIBLIOTEKI PROFESORA ELMARA ZEITLERA: CYMELIA ORAZ KOLEKCJA MONOGRAFII NAUKOWYCH HISTORYCZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH
W ramach udostępnionej w IPPT PAN kolekcji monografii, pochodzącej ze zbiorów Profesora Elmara Zeitlera, można zapoznać się z wybitnymi pracami naukowymi z zakresu fizyki teoretycznej i eksperymentalnej oraz z obszaru matematyki stosowanej. Prezentowana kolekcja uwzględnia zarówno druki historyczne, z lat 30-tych i 40-tych XX wieku, jak i bieżące publikacje. Wystawa jest dostępna w Czytelni, w godzinach otwarcia Biblioteki.
WYSTAWA POŚWIĘCONA ŚP. PROFESOROWI JANOWI JERZEMU SŁAWIANOWSKIEMU - BIOGRAFIA I DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Na wystawie zaprezentowano wybrane osiągnięcia z dorobku naukowego Profesora Jana Jerzego Sławianowskiego. Ekspozycja obejmuje monografie i inne najważniejsze publikacje Pana Profesora. Wystawa została otwarta w dniu 1 października 2019 r. Do obejrzenia jej zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Wystawa stała pt.: PROFESOR MICHAŁ KLEIBER - W SŁUŻBIE NAUKI I SPOŁECZEŃSTWA
Jest to wystawa z okazji Jubileuszu 70-lecia urodzin Profesora Michała Kleibera poświęcona działalności naukowej, eksperckiej i publicznej Pana Profesora. Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 25 stycznia 2016 r. Wystawa jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Wystawa stała pt.: WYBÓR MONOGRAFII UCZONYCH IPPT PAN
Jest to prezentacja archiwaliów i współczesnych publikacji ze zbiorów Biblioteki IPPT PAN. Wystawa przedstawia wkład założycieli i badaczy IPPT PAN w rozwój nauk technicznych w powojennej Polsce. Wystawę można obejrzeć codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Biblioteki.
WYSTAWA DOROBKU PROFESORA RICHARDA B. HETNARSKIEGO. MONOGRAFIE I EDYCJE NAUKOWE
Wystawa dorobku naukowego i edytorskiego Pana Profesora odbyła się w terminie 8 kwietnia 2015 r. - 22 stycznia 2016 r. Niektóre z zaprezentowanych prac, pochodzące z prywatnego archiwum Pana Profesora, zostały po raz pierwszy przedstawione szerszej publiczności.
Kontakt: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Wymiana publikacji naukowych z bibliotekami zagranicznymi
Obejmuje następujące tytuły wydawnicze, redagowane w IPPT PAN:
- Studia z Zakresu Inżynierii (W latach 1971 – 2010)
(Studies in Engineering), - Współczesne Trendy w Mechanice Materiałów
(Trends in Mechanics of Materials), - Mechanika Techniczna
(Pod auspicjami Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk), - Archives of Acoustics
(Archiwum Akustyki), - Archives of Mechanics
(Archiwum Mechaniki Stosowanej), - CAMES
(Computer Assisted Methods in Engineering and Science), - Engineering Transactions
(Rozprawy Inżynierskie), - IPPT Reports on Fundamental Technological Research.
Inne biblioteki naukowe - informacja bibliograficzna o zbiorach
- Katalog bibliotek światowych WorldCat
- Katalog Biblioteki Kongresu
- Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich (KARO)
- Katalogi Biblioteki Narodowej
- Centralne katalogi zbiorów książek i czasopism w bibliotekach polskich (bazy Biblioteki Narodowej)
- Bibliografia narodowa i bibliografie specjalne (bazy Biblioteki Narodowej)
- Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT
- Katalogi Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN
- Polska Bibliografia Naukowa (bibliograficzno-repozytoryjna baza MNiSW)
- Baza adresowa bibliotek polskich
- Wykaz siglów bibliotek polskich (baza Biblioteki Narodowej)
Z kart historii Biblioteki
Początkowo księgozbiory specjalistyczne powstawały przy poszczególnych zakładach badawczych wchodzących w skład IPPT PAN w Warszawie (w ówczesnej siedzibie IPPT PAN przy ul. Świętokrzyskiej) i w filiach pozamiejscowych. W okresie późniejszym, w wyniku scalenia zbiorów bibliotecznych zakładowych, do roku 2007 zbiory biblioteczne udostępniano w dwóch księgozbiorach, dysponujących odrębnymi wypożyczalniami i czytelniami: w księgozbiorze mechanicznym (zwanym Biblioteką Główną) oraz w księgozbiorze akustycznym. Od 1995 r. Biblioteka IPPT PAN jest członkiem-współinicjatorem Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN, a od 1998 r. współtworzy bazę bibliograficzną tego porozumienia w zautomatyzowanym systemie Horizon. Bibliotekę IPPT PAN zorganizowała i kierowała nią przez okres 30 lat mgr Aleksandra Królikowska, kustosz dypl. W latach 1986-1998 kierowniczką Biblioteki była mgr Marta Dmitruk. Od 1998 r. Biblioteką kieruje dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, st. kustosz dypl. Do 2009 r. Biblioteka IPPT PAN zlokalizowana była przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a od 2009 r. mieści się w siedzibie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN przy ul. Pawińskiego, na terenie Akademickiego Kampusu Ochota w Warszawie.
Informacje adresowe
Biblioteka im. Witolda Nowackiego mieści się w siedzibie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk na terenie Akademickiego Kampusu Ochota. Adres: ul. Adolfa Pawińskiego 5B, 02-106 Warszawa. Adres poczty internetowej: Szczegółowe informacje adresowe: Kierownik Biblioteki; Koordynator ds. otwartego publikowania w wydawnictwach naukowych dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, st. kustosz dypl. pok. 43/45, tel. 22 8261281 wew. 247, tel. 22 82674 10 Wypożyczalnia - udostępnianie zbiorów bibliotecznych; Wypożyczalnia międzybiblioteczna Monika Kalińska, samodzielny referent pok. 44, tel. 22 8261281 wew. 201, tel. 22 8267410, Czytelnia - księgozbiór podręczny, zbiory w wolnym dostępie pok. 44 - wejście za pomocą uprawniającego do tego, w zdefiniowanych godzinach, identyfikatora IPPT PAN (goście Instytutu proszeni są o pobranie identyfikatora gościa IPPT PAN z portierni Instytutu)
|
||
Adres witryny internetowej z serwisem bieżących informacji bibliotecznych: http://www.ippt.pan.pl/biblioteka Biblioteka IPPT PAN jest obecna również w mediach społecznościowych - pod adresem: https://www.facebook.com/BibliotekaIPPTPAN Serdecznie zapraszamy! |