Biblioteka Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN została założona w 1953 r., jej patronem jest Profesor Witold Nowacki (biogram). Biblioteka IPPT PAN jest uczestnikiem Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN. Wśród celów prowadzonej w Instytucie działalności bibliotecznej wskazać można opracowanie bibliograficzne i udostępnianie osiągnięć naukowych, przedstawionych w formie publikacji. Innym ważnym elementem działalności wspierającej naukę, realizowanym przez Bibliotekę, są raporty bibliometryczne i opracowania statystyczne nauki. Działalność Biblioteki IPPT PAN jest prowadzona na podstawie Ustawy o bibliotekach (Dz. U. 2018 poz. 574).
Księgozbiór naukowy IPPT PAN dostępny jest dla doktorantów, pracowników, jak również pracowników emerytowanych Instytutu. Zbiory biblioteczne IPPT PAN udostępniane są również pracownikom naukowym z innych ośrodków akademickich i naukowych - zapraszamy do odwiedzin Biblioteki w godzinach otwarcia Instytutu. Szczegółowe zasady udostępniania zasobów bibliotecznych zostały określone w Regulaminie Biblioteki IPPT PAN. Informację o zasobach Biblioteki prezentujemy w katalogu internetowym. Zamówienia dotyczące udostępnienia zbiorów bibliotecznych przyjmowane są w Wypożyczalni, jak również zdalnie, pod adresem e-mail:
Profil zbiorów bibliotecznych
Biblioteka im. Witolda Nowackiego jest specjalistycznym księgozbiorem naukowym z zakresu nauk technicznych. W zbiorach bibliotecznych IPPT PAN znalazły się znaczące i zasobne kolekcje specjalistyczne z obszaru akustyki i mechaniki, które w przeszłości, do roku 2009, stanowiły odrębne księgozbiory Instytutu macierzystego. Biblioteka IPPT PAN posiada bogate zbiory drukowane, zarówno historyczne, jak i cenne nowości prestiżowych wydawnictw naukowych. Prenumerowane i udostępniane, w ramach licencji na stanowiskach komputerowych w sieci IPPT PAN, są również elektroniczne bazy dokumentów i danych naukowych. Są to zarówno bazy pełnotekstowe, jak i bibliograficzno-abstraktowe.
Kierunki gromadzenia i opracowania zbiorów bibliotecznych w IPPT PAN są obecnie następujące:
akustyka, |
cybernetyka, |
mechanika, |
Zbiory drukowane
W ramach kolekcji zbiorów drukowanych Biblioteka IPPT PAN posiada wiele cennych pozycji źródłowych dla dyscyplin nauk technicznych, jak również dla dyscyplin naukowych matematycznego przyrodoznawstwa. Informację bibliograficzną o zgromadzonych w Bibliotece IPPT PAN zbiorach drukowanych prezentuje katalog Biblioteki (bibliograficzna baza własna online), który jest zintegrowany z katalogami innych bibliotek naukowych wchodzących w skład Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN.
Stan wolumenu bibliotecznego na dzień 31.10.2021 r.
- dokumenty publikowane:
- oprawne: księgozbiór specjalistyczny: 84287 vol., w tym
- księgozbiór mechaniczny: 57985 vol.,
- księgozbiór akustyczny: 16258 vol.,
- księgozbiór podręczny: 426 vol.,
- czasopisma oprawne: 9618 vol.;
- kolekcje czasopism (łącznie ciągi otwarte i zamknięte): 1250 tytuły;
- oprawne: księgozbiór specjalistyczny: 84287 vol., w tym
- dokumenty niepublikowane: zbiory specjalne: 744 vol.
Periodyki i książki w dostępie online
Biblioteka IPPT PAN w oparciu o zakupione licencje udostępnia online wybrane zasoby Wirtualnej Biblioteki Nauki. Są to monografie i periodyki naukowe kilku prestiżowych wydawnictw: Elsevier, Springer, Wiley, Nature, EBSCO.
W 2022 r. subskrypcją objęte zostały ponadto inne kolekcje wydawnicze w wersji elektronicznej. Są to kolekcje periodyków w dostępie online następujących renomowanych wydawców:
- AIP/APS
- Cambridge Journals
- Oxford Journals - Mathematics & Physical Sciences Collection,
- RSC Publishing
Do poszukiwań materiałów źródłowych, udostępnionych w wersji elektronicznej, polecamy w szczególności następujące wyszukiwarki publikacji pełnotekstowych:
- Wyszukiwarka książek elektronicznych z kolekcji Wirtualnej Biblioteki Nauki
- Wyszukiwarka artykułów z czasopism
- Wyszukiwarka obiektów cyfrowych (publikacji, danych badawczych) w systemie DOI
- BazTech - bibliografia artykułów z polskich czasopism technicznych
- Polish Scientific Journals Database
Udostępnianie zbiorów bibliotecznych
Biblioteka IPPT PAN zamówienia od czytelników przyjmuje na miejscu, w Wypożyczalni, jak również zdalnie - pod adresem e-mail: . Zachęcamy również do korzystania z możliwości dokonywania rezerwacji potrzebnej literatury naukowej. Można to uczynić pod wskazanym adresem poczty elektronicznej (). Pocztą zwrotną otrzymają Państwo informację o dostępności poszukiwanych zbiorów bibliotecznych, jak również powiadomienie o terminie odbioru zamówionych tytułów.
Zbiory biblioteczne mogą być udostępnione wszystkim pracownikom naukowym, badaczom, doktorantom i studentom na miejscu, w pomieszczeniu Czytelni Biblioteki IPPT PAN - wejście z holu głównego Instytutu.
Woluminy biblioteczne można również wypożyczyć poza Czytelnię, jednakże możliwość taka istnieje wyłącznie dla czytelników zarejestrowanych w Bibliotece IPPT PAN. Uprawnieni do tego są:
- studenci, doktoranci, pracownicy i emeryci IPPT PAN;
- pracownicy innych instytucji naukowych oraz uczelni, z którymi Biblioteka IPPT PAN posiada umowy o wzajemnym udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (możliwość skorzystania z wypożyczeń zewnętrznych Biblioteki IPPT PAN istnieje wyłącznie na podstawie rewersu na wypożyczenia międzybiblioteczne, wystawionego przez bibliotekę naukową instytucji macierzystej).
Szczegółowe zasady działalności Czytelni i Wypożyczalni zostały określone w Regulaminie Biblioteki IPPT PAN.
Serdecznie zapraszamy!
Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Biblioteka IPPT PAN jest uczestnikiem krajowej sieci bibliotek naukowych i jest objęta systemem wypożyczeń międzybibliotecznych.
Zbiory księgozbioru naukowego IPPT PAN są wypożyczane na zewnątrz pracownikom innych instytucji naukowych oraz uczelni, z którymi Biblioteka IPPT PAN posiada umowy o wzajemnym udostępnianiu zbiorów bibliotecznych, wyłącznie na podstawie rewersu na wypożyczenia międzybiblioteczne.
Pracownicy IPPT PAN są uprawnieni do korzystania z wypożyczeń międzybibliotecznych za pośrednictwem Biblioteki IPPT PAN. Czytelnik jest zobowiązany do terminowego zwrotu wypożyczonych zbiorów. Opłaty naliczone za przetrzymanie wypożyczonych woluminow bibliotecznych pokrywa czytelnik.
Kontakt: Monika Kalińska - pok. 44, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81, wew. 201, e-mail:
Wymiana publikacji naukowych z bibliotekami zagranicznymi
Obejmuje następujące tytuły wydawnicze, redagowane w IPPT PAN:
- Studia z Zakresu Inżynierii (W latach 1971 – 2010)
(Studies in Engineering), - Współczesne Trendy w Mechanice Materiałów
(Trends in Mechanics of Materials), - Mechanika Techniczna
(Pod auspicjami Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk), - Archives of Acoustics
(Archiwum Akustyki), - Archives of Mechanics
(Archiwum Mechaniki Stosowanej), - CAMES
(Computer Assisted Methods in Engineering and Science), - Engineering Transactions
(Rozprawy Inżynierskie), - IPPT Reports on Fundamental Technological Research.
Kontakt: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43-45, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Bazy bibliograficzno-bibliometryczne
Za pośrednictwem platformy Wirtualnej Biblioteki Nauki ICM UW umożliwiamy dostęp do baz bibliograficzno-bibliometrycznych: Scopus i Web of Science.
- Baza bibliometryczna Scopus
- List of Scopus Indexed Journals 2022 – PDF
- Baza bibliometryczna: ISI Web of Science (indeks cytowań publikacji z zakresu nauk przyrodniczo-technicznych od 1945 r.)
- Przewodnik po bazie Web of Science
- Overall Ranking/Rating, Impact Factor, h-index, ISSN, Publisher, and other Important Details of Journals, Conferences, and Book Series | Resurchify
- Journal Impact Factor List 2021 – JCR, Web Of Science (PDF, XLS) - Journal Impact Factor (impactfactorforjournal.com)
- Indeksowanie czasopism w referencyjnych bazach danych - poradnik
ORCID
ORCID, czyli Open Researcher and Contributor ID, to międzynarodowy system identyfikacji autorów prac naukowych. ORCID jest unikalnym identyfikatorem cyfrowym, dzięki któremu możliwe jest rozróżnienie autorów o tym samym nazwisku i odpowiednie przypisanie publikacji do osoby w bazach naukowych. Założenie konta w ORCID i stworzenie własnego identyfikatora jest całkowicie bezpłatne i zajmuje chwilę. System PBN umożliwia logowanie przy pomocy ORCID ID. W tym celu należy mieć założone konto w ORCID, a następnie powiązać je z kontem PBN. Dla osób nieposiadających ORCID, w systemie PBN jest możliwość przejścia do formularza tworzenia tego identyfikatora.
- Zakładanie konta w bazie ORCID - Register your ORCID iD – ORCID
- Import publikacji na konto ORCID z kont w innych systemach/bazach - Add works by direct import from other systems – ORCID
- Dodawanie manualne niezaimportowanych publikacji - Add works manually – ORCID
- Powiązanie konta PBN z kontami ORCID i POL-on
Opracowanie danych statystycznych nauki
W Bibliotece prowadzona jest dokumentacja badań naukowych w zakresie danych statystycznych nauki. Opracowanie wskaźników bibliometrycznych wydanych prac naukowych, w tym w formie obiektów cyfrowych zarejestrowanych w systemie DOI, przygotowywane jest w zakresie indeksacji cytowań oraz obliczeń współczynnika wpływu publikacji, tzw. indeksu Hirscha. Analizy te są sporządzane corocznie na potrzeby ewaluacji i sprawozdawczości działalności naukowej IPPT PAN.
Kontakt: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43-45, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Otwarte publikacje, obiekty i dane naukowe
Otwarte publikacje i dane naukowe są udostępniane online w ramach baz wiedzy. Poniżej przedstawiamy propozycje kilku spośród takich baz. Zapraszamy do zaprezentowania swoich osiągnięć badawczych i publikacyjnych w postaci cyfrowej w otwartych zasobach Internetowych.
Prezentujemy i polecamy wybrane programy otwartego dostępu do zasobów nauki:
- Open Access Journals
- Open Access Books
- Polska Platforma Otwartej Nauki
- Biblioteka Nauki - czasopisma polskie w otwartym dostępie - dostępne są następujące kolekcje:
- AGRO (czasopisma z dziedziny nauk rolniczych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych i ścisłych),
- CEJSH (czasopisma z dziedziny nauk humanistycznych, społecznych, teologicznych i sztuki),
- DML-PL (czasopisma z zakresu matematyki),
- PSJD (czasopisma z dziedziny nauk medycznych i nauk o zdrowiu). Korzystanie z Biblioteki Nauki nie wymaga zakładania konta ani instalowania żadnego specjalistycznego oprogramowania. Artykuły i książki udostępnione są jako pliki w formatach PDF, EPUB, MOBI oraz XML.
- Repozytorium Otwartych Danych
- InTech publisher in open access
- SpringerOpen Journals
- BASE (Bielefeld Academic Search Engine)
- Open Library i inne projekty z zakresu otwartej nauki
- OpenCourseWare Consortium
- Koalicja Otwartej Edukacji
- Creative Commons
- OpenAIRE - Open Access Infrastructure for Research in Europe
Programy wydawnicze publikowania w otwartym dostępie
- Program wydawnictwa Cambridge University Press (program wstrzymany w 2022 r. - do czasu przyznania przez MEiN środków na realizację programu w 2022 r.)
- Program wydawnictwa Elsevier (program realizowany w 2022 r.)
- Program wydawnictwa Springer (program wstrzymany w dniu 14.02.2022 r. - do czasu przyznania przez MEiN środków na realizację programu w 2022 r)
Lokalny administrator ww. programów w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43-45, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
RCIN i OZwRCIN - projekty z dofinansowaniem z funduszy UE
Biblioteka im. Witolda Nowackiego wchodzi w skład Konsorcjum Bibliotek Instytutów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Wśród placówek bibliotecznych Polskiej Akademii Nauk Książnica IPPT PAN wyróżnia się największym księgozbiorem specjalistycznym z zakresu nauk technicznych.
w ramach działalności konsorcyjnej Biblioteka IPPT PAN uczestniczy w realizacji zadań z zakresu digitalizacji, publikacji i archiwizacji zbiorów bibliotecznych w wersji cyfrowej. Wraz z innymi bibliotekami naukowymi z terenu Warszawy, Krakowa, Poznania i Białowieży, jednostka biblioteczna IPPT PAN współtworzy bibliotekę cyfrową o nazwie Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych (RCIN). Dostęp do kolekcji literatury naukowej, opublikowanej w wersji cyfrowej w Bibliotece RCIN, możliwy jest z dowolnego komputera w każdym zakątku świata. Adres witryny internetowej z dostępem do zasobów publikacji Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych jest następujacy: https://rcin.org.pl/dlibra. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o zasobach cyfrowych RCIN w IPPT PAN - prezentacja.
Na działalność dotyczącą utworzenia i rozwoju Repozytorium Cyfrowego Instytutów Naukowych pozyskano dofinansowanie z funduszy europejskich. Uzyskano następujące projekty dofinansowujące ten obszar działań:
-
Projekt Ministerstwa Cyfryzacji o nazwie Otwarte Zasoby w Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, (kierownik Projektu OZwRCIN w IPPT PAN: prof. dr hab. Janusz Szczepański); okres realizacji Projektu: 1 sierpnia 2018 - 29 października 2021;
-
Projekt Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o nazwie Repozytorium Cyfrowe Instytutów Naukowych, (kierownik Projektu RCIN w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka); okres realizacji Projektu: 1 marca 2010 - 30 września 2014.
Kontakt:
Koordynator RCIN w IPPT PAN: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43-45, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Wystawy zbiorów naukowych w Bibliotece IPPT PAN
BIBLIOTEKA PRYWATNA PROFESORA ELMARA ZEITLERA: CENNE MONOGRAFIE NAUKOWE HISTORYCZNE I WSPÓŁCZESNE
W ramach udostępnionej w IPPT PAN kolekcji monografii, pochodzącej ze zbiorów Profesora Elmara Zeitlera, można zapoznać się z wybitnymi pracami naukowymi z zakresu fizyki teoretycznej i eksperymentalnej oraz z obszaru matematyki stosowanej. Prezentowana kolekcja uwzględnia zarówno druki historyczne, z lat 30-tych i 40-tych XX wieku, jak i bieżące publikacje. Wystawa jest dostępna w Czytelni, w godzinach otwarcia Biblioteki.
WYSTAWA POŚWIĘCONA ŚP. PROFESOROWI JANOWI JERZEMU SŁAWIANOWSKIEMU - BIOGRAFIA I DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA
Na wystawie zaprezentowano wybrane osiągnięcia z dorobku naukowego Profesora Jana Jerzego Sławianowskiego. Ekspozycja obejmuje monografie i inne najważniejsze publikacje Pana Profesora. Wystawa została otwarta w dniu 1 października 2019 r. Do obejrzenia jej zapraszamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Wystawa stała pt.: PROFESOR MICHAŁ KLEIBER - W SŁUŻBIE NAUKI I SPOŁECZEŃSTWA
Jest to wystawa z okazji Jubileuszu 70-lecia urodzin Profesora Michała Kleibera poświęcona działalności naukowej, eksperckiej i publicznej Pana Profesora. Otwarcie wystawy nastąpiło w dniu 25 stycznia 2016 r. Wystawa jest czynna codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.
Wystawa stała pt.: WYBÓR MONOGRAFII UCZONYCH IPPT PAN
Jest to prezentacja archiwaliów i współczesnych publikacji ze zbiorów Biblioteki IPPT PAN. Wystawa przedstawia wkład założycieli i badaczy IPPT PAN w rozwój nauk technicznych w powojennej Polsce. Wystawę można obejrzeć codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach otwarcia Biblioteki.
WYSTAWA DOROBKU PROFESORA RICHARDA B. HETNARSKIEGO. MONOGRAFIE I EDYCJE NAUKOWE
Wystawa dorobku naukowego i edytorskiego Pana Profesora odbyła się w terminie 8 kwietnia 2015 r. - 22 stycznia 2016 r. Niektóre z zaprezentowanych prac, pochodzące z prywatnego archiwum Pana Profesora, zostały po raz pierwszy przedstawione szerszej publiczności.
Kontakt: dr Bogusława Lewandowska-Gruszka - pok. 43-45, tel. 22 826 74 10 lub 22 826 12 81 wew. 247, e-mail:
Inne biblioteki naukowe - informacja bibliograficzna o zbiorach
- Polska Bibliografia Naukowa (bibliograficzno-repozytoryjna baza MNiSW)
- Centralne katalogi książek i czasopism w bibliotekach polskich (bazy Biblioteki Narodowej)
- Bibliografia narodowa i bibliografie specjalne (bazy Biblioteki Narodowej)
- Katalogi Biblioteki Narodowej
- Bibliografia zawartości czasopism polskich (baza Biblioteki Narodowej)
- Bibliografia materiałów konferencyjnych dostępnych w bibliotekach polskich
- Wykaz siglów bibliotek polskich (baza Biblioteki Narodowej)
- Katalog bibliotek światowych WorldCat
- Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny NUKAT
- Katalog Rozproszony Bibliotek Polskich (KARO)
- Katalogi centralne zbiorów w bibliotekach polskich
- Katalogi Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN
- Baza adresowa bibliotek polskich
Z kart historii Biblioteki IPPT PAN
Początkowo księgozbiory specjalistyczne powstawały przy poszczególnych zakładach badawczych wchodzących w skład IPPT PAN w Warszawie (w ówczesnej siedzibie IPPT PAN przy ul. Świętokrzyskiej) i w filiach pozamiejscowych. W okresie późniejszym, w wyniku scalenia zbiorów bibliotecznych zakładowych, do roku 2007 zbiory biblioteczne udostępniano w dwóch księgozbiorach, dysponujących odrębnymi wypożyczalniami i czytelniami: w księgozbiorze mechanicznym (zwanym Biblioteką Główną) oraz w księgozbiorze akustycznym. Od 1995 r. Biblioteka IPPT PAN jest członkiem-współinicjatorem Warszawskiego Porozumienia Bibliotek Naukowych PAN, a od 1998 r. współtworzy bazę bibliograficzną tego porozumienia w zautomatyzowanym systemie Horizon. Bibliotekę IPPT PAN zorganizowała i kierowała nią przez okres 30 lat mgr Aleksandra Królikowska, kustosz dypl. W latach 1986-1998 kierowniczką Biblioteki była mgr Marta Dmitruk. Od 1998 r. Biblioteką kieruje dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, st. kustosz dypl. Do 2009 r. Biblioteka IPPT PAN zlokalizowana była przy ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a od 2009 r. mieści się w siedzibie Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN przy ul. Pawińskiego, na terenie Akademickiego Kampusu Ochota w Warszawie.
Kontakt - informacje adresowe
Biblioteka IPPT PAN mieści się na parterze w gmachu Instytutu przy ul. Adolfa Pawińskiego 5B w Warszawie.
Telefon: 22 826 74 10.
Kierownik Biblioteki dr Bogusława Lewandowska-Gruszka, starszy kustosz dyplomowany
Czytelnia i wypożyczalnia - udostępnianie zbiorów bibliotecznych. Wypożyczalnia międzybiblioteczna Monika Kalińska, samodzielny referent |
||