Nanotechnologia przyszłości – relacja z międzynarodowej konferencji NIAF 2025 w Wiedniu
Wiedeń, 13–15 kwietnia 2025 r. – W zabytkowych murach Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, niedaleko historycznego centrum stolicy Austrii, odbyła się prestiżowa międzynarodowa konferencja naukowa International Conference on Nanotechnology: Innovations and Applications for the Future (NIAF 2025). Inicjatorem pomysłu tego przedsięwzięcia był dyrektor IPPT PAN prof. Tadeusz Burczyński wraz z prof. Barbarą Trzebicką (CMTW PAN) oraz prof. Michałem Giersigiem (IPPT PAN). Wydarzenie to przyciągnęło czołowych naukowców, młodych badaczy oraz przedstawicieli przemysłu z Polski, Austrii i Niemiec, którzy przez trzy dni dzielili się wiedzą na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie nanotechnologii i inżynierii materiałowej.
Spotkanie nauki z praktyką
NIAF 2025 była nie tylko forum wymiany myśli i doświadczeń, ale także pomostem łączącym środowisko akademickie z sektorem przemysłowym. Wśród uczestników znaleźli się wybitni specjaliści w dziedzinie nanomateriałów, profesorowie renomowanych uczelni, doktoranci, studenci oraz inżynierowie reprezentujący firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami materiałowymi.
Konferencja została zorganizowana wspólnym wysiłkiem trzech wiodących instytucji badawczych:
- Stacji Naukowej PAN w Wiedniu,
- Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie (IPPT PAN),
- Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu (CMPW PAN).
Współpraca tych ośrodków miała na celu stworzenie międzynarodowej platformy do dialogu na temat przyszłości nanotechnologii i jej praktycznego zastosowania.
Tematy, które kształtują jutro
Podczas konferencji poruszono szerokie spektrum tematów związanych z syntezą i analizą nanostruktur. Dużą uwagę poświęcono najnowocześniejszym technikom badawczym, takim jak:
- Wysokorozdzielcza transmisyjna mikroskopia elektronowa (HRTEM),
- Spektroskopia strat energii elektronów (EELS),
- Zaawansowane metody rentgenowskie,
- Modelowanie oraz symulacje komputerowe nanostruktur z uwzględnieniem inteligencji obliczeniowej,
które umożliwiają naukowcom badanie struktury materiałów na poziomie atomowym. Dodatkowo, szczególny nacisk położono na zastosowanie symulacji komputerowych i modelowania do przewidywania właściwości nowych nanostruktur – rozwiązań kluczowych dla rozwoju m.in. medycyny, elektroniki czy energetyki.
Elita naukowa i młode talenty
Wśród członków Komitetu Naukowego znaleźli się znani eksperci ze strony polskiej: z IPPT PAN - prof. Tadeusz Burczyński, prof. Michał Giersig (reprezentował także Freie Universität Berlin) oraz dr hab. Iwona Pokorska-Służalec, prof. PCz (reprezentowała też Politechnikę Częstochowską) i pełniła również funkcję secretary-coordinator, z CMPW PAN: prof. Barbara Trzebicka oraz dr hab. Urszula Szeluga, prof. CMPW, natomiast z zagranicy prof. Johannes Bernardi (TU Wien) oraz prof. Marc Willinger (TUM Monachium).
Z referatami wystąpili zarówno doświadczeni naukowcy, jak i młodzi badacze. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia studentów studiów magisterskich i doktoranckich, którzy prezentowali pionierskie prace w zakresie inżynierii materiałowej, fizyki, chemii oraz inżynierii obliczeniowej. Dzięki temu konferencja zyskała również wymiar edukacyjny i motywacyjny dla przyszłego pokolenia badaczy.
Międzynarodowy wymiar nauki
Konferencję uświetnili zaproszeni prelegenci z zagranicy, reprezentujący takie uczelnie jak TU Wien, TUM w Monachium oraz Freie Universität w Berlinie. Wystąpienie otwierające należało do dr. Johannesa Bernardiego z TU Wien, który zaprezentował innowacyjne podejście do badań nanostruktur przy wykorzystaniu mikroskopii elektronowej.
Dzięki wsparciu i zaangażowaniu zespołu organizacyjnego ze strony Stacji Naukowej PAN w Wiedniu – w szczególności dyrektora prof. Piotra Szlanty oraz ekspertów ds. kontaktów naukowych dr Moniki Gromali i dr. Marcina Kaima – konferencja przebiegła sprawnie i w atmosferze sprzyjającej naukowej dyskusji.
Program oraz streszczenia referatów można znaleźć na stronie: http://niaf2025.ippt.pan.pl/.
Perspektywy na przyszłość
NIAF 2025 po raz kolejny udowodniła, że współpraca międzynarodowa i interdyscyplinarna jest niezbędna dla rozwoju nowoczesnej nauki. Nanotechnologia, jako jedna z najbardziej perspektywicznych dziedzin współczesnej inżynierii, odgrywa coraz większą rolę w rozwiązywaniu globalnych problemów – od energii po zdrowie publiczne. Spotkania takie jak to w Wiedniu nie tylko pogłębiają wiedzę, ale także inspirują do tworzenia wspólnych projektów badawczych i wdrożeń przemysłowych.